Η Ελλάδα αποκλείστηκε από το Ευρωμπάσκετ του 2022 καθώς η τρομερή της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο την καταδίκασε σε μια συντριπτική ήττα από τη φιλοξενούμενη Γερμανία με σκορ 107-96 στο Βερολίνο την Τρίτη.

Η κακή άμυνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του προημιτελικού είδε την Ελλάδα να παίζει catch-up για σχεδόν όλο το παιχνίδι. Το πρόωρο προβάδισμα των Γερμανών με 14-5 προκάλεσε κάποιες αντιδράσεις, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι Έλληνες έπαιξαν με την ποιότητα τους και προηγήθηκαν με 61-57 στο ημίχρονο.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του προπονητή Δημήτρη Ιτούδη φάνηκαν να έχουν χάσει τελείως τη συγκέντρωσή τους, σαν να είχε συμβεί κάτι αρνητικό στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί θα σκοράρουν τρίποντα από παντού σε ένα τέλειο βράδυ για αυτούς και απόλαυσαν ένα επιμέρους 20-1 κάποια στιγμή στο τρίτο δεκάλεπτο. Έφυγαν με το προβάδισμα τότε και δεν αμφισβητήθηκαν ποτέ πραγματικά από τους Έλληνες, ακόμη και όταν οι τελευταίοι μείωσαν τις καθυστερήσεις τους σε εννέα (87-78), χωρίς να καταφέρουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ακόμα και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε τις καλύτερες εμφανίσεις του και αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ πέντε λεπτά πριν το τέλος. Πέτυχε 31 πόντους και ακολούθησε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18.

Τα στατιστικά 46-32 ριμπάουντ ήταν επίσης αποκαλυπτικά της γερμανικής υπεροχής τη βραδιά.

Οι έξι συνεχόμενες νίκες μέχρι την Τρίτη δεν απέδωσαν τίποτα για την Ελλάδα που εστάλη από τους Γερμανούς, οι οποίοι πέρασαν επάξια στα ημιτελικά.