Ο Ολυμπιακός γνώρισε άλλη μια συντριπτική εντός έδρας ήττα στην Ευρώπη, μετά το 4-0 από τη Μακάμπι Χάιφα στα προκριματικά του Champions League, καθώς την Πέμπτη υποχώρησε με 3-0 από τη γερμανική Φράιμπουργκ για τον δεύτερο γύρο των αγώνων της φάσης των ομίλων στο Europa League.

Αυτό ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσει η πρωταθλήτρια Ελλάδας για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες να φτάσει στην κορυφή του ομίλου της για να προκριθεί αυτόματα στον επόμενο γύρο, μετά την ήττα της με 2-1 από τη Ναντ την περασμένη εβδομάδα. Ωστόσο, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο για να εξαλείψουν τις όποιες ελπίδες βαθμών για τους γηπεδούχους σε αυτό το παιχνίδι στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Ήταν ο Νίκολας Χόφλερ που άνοιξε το σκορ για τη Φράιμπουργκ από το 5ο λεπτό και ο Μάικλ Γκρέγκοριτς πρόσθεσε ένα δεύτερο στο 25ο.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν περισσότερες ευκαιρίες για να προσθέσουν στον απολογισμό τους, εν μέρει λόγω των ηρωισμών του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Τόμας Βάτσλικ, αλλά βρήκαν ένα τρίτο γκολ, πάλι από τον Γκρέγκοριτς στο 52ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Φράιμπουργκ κατέβασε ταχύτητα καθώς δεν χρειαζόταν άλλα γκολ, ενώ ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να δημιουργήσει και ευκαιρίες και να απειλήσει τους Γερμανούς.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε εν μέσω κοροϊδίας από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, οι οποίοι αναρωτιούνται αν ο προπονητής Κάρλος Κορμπεράν, που προσλήφθηκε μόλις τον περασμένο μήνα, έχει μέλλον στον πάγκο των Reds.

Το επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι και πάλι εντός έδρας, κόντρα στην Καραμπάγκ του Αζερμπαϊτζάν στις 6 Οκτωβρίου.