Ο Ολυμπιακός γλίστρησε στη Μακάμπι την Τρίτη, αλλά παρέμεινε δεύτερος στην Euroleague, αλλά ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τη Virtus Biologna στην παράταση εντός έδρας.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα εντός έδρας, υποχωρώντας με 90-84 στη Μακάμπι με απογοητευτικό τρόπο, καθώς για άλλη μια φορά άφησε το προβάδισμά του να ξεφύγει.

Για 32 λεπτά οι Κόκκινοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, ως επί το πλείστον έμειναν στο προβάδισμα στο Ισραήλ και έψαχναν για νίκη μετά τα τρία πρώτα δεκάλεπτα (69-63 υπέρ των Ελλήνων).

Ωστόσο, η Μακάμπι επανήλθε στο τελευταίο δεκάλεπτο κατά το οποίο σημείωσε 27 πόντους έναντι 15 του Ολυμπιακού, ενώ τα ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή της ισορροπίας υπέρ των γηπεδούχων (40-26).

Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ίδια στιγμή που ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σημείωσε 21 πόντους για την Ευρωλίγκα.

Οι Reds έχουν πλέον ρεκόρ 6-3, από κοινού δεύτεροι στον πίνακα, ενώ ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 3-6.

Οι πράσινοι δούλεψαν σκληρά κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια στο Ολυμπιακό Αθλητικό Μέγαρο της Αθήνας και παρά το άτακτο παιχνίδι τους κέρδισαν με 88-85 στην παράταση.

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις (38-41) στο ημίχρονο και σημείωσε 29 στο Q3 και προκρίθηκε κατά πέντε (67-62). Τότε ήταν που άλλαξε η άμυνα των φιλοξενούμενων για να μειώσει την απειλή των Ελλήνων που με χαρά πήραν το δώρο στην παράταση με καλάθι της Paris Lee 11 δευτερόλεπτα από τη ρύθμιση.

Στην παράταση, η Βίρτους προηγήθηκε με τρεις (83-80) αλλά οι Πράσινοι ανέτρεψαν τα πράγματα (8-2 επιμέρους) για να κερδίσουν, με ρυθμό από τον Ντέρικ Ουίλιαμς με 26 πόντους και τον Νέιτ Γούλτερς με 18.