Ο Ολυμπιακός επέκτεινε εκπληκτικά το τέλειο ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα με μια ακόμη νίκη εκτός έδρας, αυτή τη φορά στη Μπασκόνια την Παρασκευή, ενώ ο Παναθηναϊκός υπέστη άλλη μια εντός έδρας ανατροπή, αυτή τη φορά στο Μονακό.

Οι Reds σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες νικώντας την Μπασκόνια με 97-92 μετά από μια ασταθή αλλά επιτυχημένη εμφάνιση.

Ήταν ένα τρελό παιχνίδι στη Βιτόρια, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 32-16 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπασκόνια έκανε μερικό 31-10 στη δεύτερη περίοδο για να προηγηθεί με πέντε στο ημίχρονο και στη συνέχεια με εννέα μετά την τρίτη περίοδο.
Ωστόσο, με κάποιο τρόπο ο Ολυμπιακός απέκρουσε χάρη στην επίθεση του και προηγήθηκε με πέντε (89-84) και επιβεβαίωσε τη νίκη, την τρίτη του στην Ισπανία τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε ρυθμό στον Έλληνα πρωταθλητή με 26 πόντους, μπροστά από τον Κώστα Σλούκα με 20.

Ο Παναθηναϊκός έχασε σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που είχε χάσει από τη Ρεάλ Μαδρίτης δύο εβδομάδες νωρίτερα, υποχωρώντας εντός έδρας για άλλη μια φορά με τρεις, αυτή τη φορά με σκορ 83-80.

Η Μονακό έκανε ταραχές στο ξεκίνημα του αγώνα, προχωρώντας έως και 18 πόντους (29-11). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να τρώει σε αυτό το έλλειμμα και μάλιστα προηγήθηκε με την ελάχιστη απόσταση στο δεύτερο ημίχρονο, για να αρνηθεί τη νίκη λόγω των πολυάριθμων ανατροπών και της επιμονής του στα τρίποντα.

Η εκπληκτική εμφάνιση του Derrick Williams στο τρίτο δεκάλεπτο, με 16 πόντους για σύνολο 28 σε όλο το παιχνίδι, δεν ήταν αρκετή. Ούτε οι 12 πόντους και τα 10 ριμπάουντ ο Mateusz Ponitka σημειώθηκαν.

Οι πράσινοι έχουν πλέον ρεκόρ 1-3 και αναρωτιούνται τι θα είχε συμβεί αν…