Ο Ολυμπιακός κατέπληξε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία την Τετάρτη, κερδίζοντας με δύο και διευρύνοντας το τέλειο ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα αυτή τη σεζόν, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια ιδιαίτερα οδυνηρή ήττα 29 πόντων στην Άλμπα Βερολίνου.

Ο Ολυμπιακός έκανε άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι στην Ισπανία, έχοντας κερδίσει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα δύο εβδομάδες νωρίτερα, και κέρδισε με 89-87 χάρη πάνω απ’ όλα στον χαρακτήρα του.

Ο αγώνας στη Μαδρίτη ήταν λαιμόκοψη από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός επέστρεφε επίμονα κάθε φορά που η Ρεάλ προσπαθούσε να χτίσει προβάδισμα, χάρη σε παίκτες όπως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Σακιέλ ΜακΚίσιτς καθώς και ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ (23 πόντοι).

Όλα συνέβησαν στο λέι απ του Κώστα Σλούκα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος και σε ένα χαμένο σουτ του Βάλτερ Ταβάρες.

Οι Reds έχουν τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια και βρίσκονται αρκετά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη έχασε με 94-65, μετά από μια καταστροφική εμφάνιση στη Γερμανία με μεγάλα προβλήματα στα δύο άκρα του γηπέδου.

Ο Άλμπα έπαιξε με τους Έλληνες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγούμενος έως και 31 πόντους. Το ματς έγινε και ξεσκονίστηκε από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 60-33, με τους πράσινους να μειώνονται σε περιορισμό ζημιών στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός, που έχει πλέον ρεκόρ 1-2, είχε τον Μάριους Γκριγκόνις να σκοράρει 14 πόντους και τον Άντριου Άντριους άλλους 13.

Αργότερα μέσα στην εβδομάδα υπάρχει νέο σετ αγώνων, με τον Ολυμπιακό να επισκέπτεται την Μπασκόνια και τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τη Μονακό την Παρασκευή.