Ο Παναθηναϊκός σημείωσε μια πολύτιμη παρθενική νίκη στον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου για την Ευρωλίγκα, καθώς ο Ολυμπιακός προσέθεσε μια δεύτερη νίκη ξεπερνώντας τη Ζαλγκίρις Κάουνας κεκλεισμένων των θυρών εντός έδρας.

Στο Βελιγράδι την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 77-75 για την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πράγματι, για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστικός ώστε να σημειώσει μια ουσιαστική νίκη, αποτινάσσοντας το σοκ από την ήττα στο πρωτάθλημα από τον Άρη τέσσερις ημέρες νωρίτερα.

Ένα δυνατό δεύτερο δεκάλεπτο για τους Πράσινους τους είδε να ξεπερνούν τους γηπεδούχους τους, έχοντας εισαγάγει περισσότερα παιχνίδια και ιδέες στην επίθεση, αν και έδειξαν για άλλη μια φορά κάποια σκοτεινά ξόρκια κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι Λιθουανοί αστέρες Μάριους Γκριγκόνις και Αρτούρας Γκουντάιτις ηγήθηκαν του Παναθηναϊκού, με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Την Παρασκευή στον Πειραιά ο Ολυμπιακός έκανε τα δύο στα δύο με τη σκληρή νίκη με 90-80 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους φιλάθλους του λόγω αποκλεισμού που μεταφέρθηκε από την περσινή σεζόν, από τη σειρά των play-off κόντρα στη Μονακό. Αυτό έπαιξε το ρόλο του στο να πρέπει οι Reds να δουλέψουν περισσότερο από το αναμενόμενο για τη νίκη κόντρα στη λιθουανική ομάδα.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε ιδιαίτερη επιρροή για τον πρωταθλητή Ελλάδας, καθώς τα ξόρκια της παρουσίας του ανέβασαν το παιχνίδι του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Βοήθησε τους Reds να αλλάξουν τα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια να αυξήσουν το προβάδισμά τους στους 12 πόντους.

Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε ρυθμό στους νικητές με 23 πόντους τη βραδιά και ακολούθησε ο Μουσταφά Φολ με 16.