Το νούμερο επτά του κόσμου, Στέφανος Τσιτσιπάς, έψαχνε για μια εξήγηση για την ήττα του την Κυριακή από τον Μπόρνα Κόριτς στον τελικό του Cincinnati Open, αφού ο Έλληνας έκανε ένα γρήγορο ξεκίνημα στον αγώνα πριν χάσει την ήττα σε απευθείας σετ.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν ακόμα στο μονοπάτι της επιστροφής μετά από χειρουργική επέμβαση στον δεξιό του ώμο, ο 24χρονος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1 στο εναρκτήριο σετ αλλά είδε το νούμερο 152 του κόσμου Κόριτς να ανατρέπει το 7-6(0 ) Νίκη με 6-2.

Ερωτηθείς αν ξέρει τι έκανε τη διαφορά μετά το γρήγορο ξεκίνημά του, ο Τσιτσιπάς είπε: «Δεν είμαι σε καμία κατάσταση να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, γιατί ακόμα ψάχνω την απάντηση ο ίδιος.

«Δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό».

Ο Τσιτσιπάς, ο δευτεραθλητής του Γαλλικού Όπεν 2021, έχει κορυφαίες 19 νίκες στο Masters 1000 αυτή τη σεζόν, κερδίζοντας τίτλους στο Μόντε Κάρλο και τη Μαγιόρκα και φτάνοντας στους τελικούς στο Ρότερνταμ και τη Ρώμη.

Συμμετείχε στον αγώνα εναντίον του Κροατίου Κόριτς αφού νίκησε τον πρωταθλητή του US Open και νούμερο ένα στον κόσμο Daniil Medvedev στους ημιτελικούς του γεγονότος ATP Masters, του τελευταίου μεγάλου τουρνουά συντονισμού πριν από την έναρξη της μεγάλης πίστας στις 29 Αυγούστου.

«Υποθέτω ότι ήμουν πολύ χαλαρός», είπε ο Τσιτσιπάς για τον αγώνα με τον Κόριτς. «Μου στοίχισε.

«Ήταν προφανώς το αντίθετο από ό,τι ήμουν εγώ, πολύ εμπλεκόμενος. Μερικές φορές σε κάνει να μην είσαι τόσο παρών τη στιγμή που είσαι πολύ χαλαρός. Αφαιρεί αυτή την ορμή που προσπαθείτε να συλλάβετε.

«Νομίζω ότι υπηρετούσε καλά. Με έκανε να κινούμαι πολύ. Αλλά, ναι, θα μπορούσα να είχα χρησιμοποιήσει τις ευκαιρίες μου στο πρώτο σετ. Δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα. όρμησα λίγο. Είχε μερικές καλές επιστροφές και μου κόστισε γιατί αυτό το πρώτο σετ θα μπορούσε να αλλάξει πολύ τη ζωή».