Ο αναζωπυρωμένος Μπόρνα Κόριτς πέρασε από τον τέταρτο νικητή τον Στέφανο Τσιτσιπά με 7-6 (0) 6-2 για να κερδίσει το Cincinnati Open την Κυριακή, σηματοδοτώντας την επιστροφή του σε πλήρη φυσική κατάσταση από την επέμβαση στον ώμο και δείχνοντας ότι θα είναι απειλή στο US Open.

Στο μονοπάτι της επιστροφής μετά από χειρουργική επέμβαση στον δεξιό ώμο πέρυσι, ο Coric επέστρεψε στο ATP Tour τον Μάρτιο και μετά από οκτώ μήνες στο περιθώριο επέστρεψε στον κύκλο των νικητών διεκδικώντας τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του.

Κατατάχθηκε στην 152η θέση και στο τουρνουά μέσω μιας προστατευμένης κατάταξης, ο Κόριτς ολοκλήρωσε μια αξιοσημείωτη εβδομάδα, η οποία περιελάμβανε νίκη στον δεύτερο γύρο επί του Ράφα Ναδάλ, με έναν λαμπρό τελικό που αναμφίβολα σηματοδοτεί τον 25χρονο Κροάτη ως υποψήφιο μελαχρινό άλογο όταν αρχίζει το παιχνίδι. σε εξέλιξη στο Flushing Meadows στις 29 Αυγούστου.

Ο τίτλος ήταν ο τρίτος στην καριέρα του Κόριτς, αλλά ο πρώτος του από το 2018 και θα τον δούμε να ανεβαίνει στην κατάταξη στο νούμερο 29 της παγκόσμιας κατάταξης τη Δευτέρα και να κερδίζεται στο US Open.

«Δεν πίστευα ότι θα κερδίσω το τουρνουά», είπε ο Κόριτς σε συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του. «Ποτέ δεν κοιτάζω πολύ μπροστά.

«Όταν ήμουν στα ημιτελικά, προφανώς ξέρω ποιον θα παίξω στον τελικό, γιατί δεν είναι πολλά ματς. Αλλά στους δύο πρώτους γύρους, δεν είμαι πραγματικά συγκεντρωμένος στον επόμενο γύρο.

«Είμαι πάντα συγκεντρωμένος στον γύρο που παίζω αυτή τη στιγμή. Απλώς πίστευα ότι μπορώ να κερδίσω τον επόμενο αγώνα. Αυτό έκανα για πέντε συνεχόμενες μέρες».

Προερχόμενος από μια νίκη στα ημιτελικά επί του νούμερο ένα στον κόσμο Daniil Medvedev, ο Τσιτσιπάς έφερε μέρος αυτής της δυναμικής στον τελικό, σπάζοντας τον Coric με την πρώτη ευκαιρία στο προβάδισμα 4-1.

Αυτό το διάλειμμα θα ήταν το ένα και μοναδικό για τον Τσιτσιπά καθώς ο Κόριτς θα έσκαβε για να πάρει τον αγώνα στον Έλληνα.

Ο Κόριτς θα επέστρεφε σε ισοπεδωμένους όρους κλείνοντας στο 4-3 καθώς το εναρκτήριο σετ συνέχιζε σε τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς θα έκανε διπλό σφάλμα στον πρώτο πόντο του τάι μπρέικ και δεν συνήλθε ποτέ, ο Κόριτς δέχτηκε το δώρο και κέρδισε με 7-0.

Ο Κόριτς κράτησε το νούμερο επτά του κόσμου υπό πίεση στο δεύτερο, ο Τσιτσιπάς τελικά τσάκωσε με διπλό σφάλμα για να δώσει στον Κόριτς άλλο ένα μπρέικ και ένα προβάδισμα 4-3.

Με μαύρα σύννεφα καταιγίδας να μαζεύονται ο Κόριτς κινήθηκε για να τελειώσει το ματς, κρατώντας και στη συνέχεια σπάζοντας ξανά τον Τσιτσιπά για να κλείσει το ματς.

«Νομίζω ότι υπηρετούσε καλά», είπε ο Τσιτσιπάς στους δημοσιογράφους. «Με έκανε να κινούμαι πολύ.

«Θα μπορούσα να είχα χρησιμοποιήσει τις ευκαιρίες μου στο πρώτο σετ. Δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα. όρμησα λίγο.

“Είχε μερικές καλές επιστροφές και μου κόστισε γιατί αυτό το πρώτο σετ θα μπορούσε να αλλάξει πολύ τη ζωή.”