Η Ελλάδα κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της στο Ευρωμπάσκετ του 2022, αφού ήρθε από πίσω για να κερδίσει την Ουκρανία με 99-79 στο Μιλάνο την Πέμπτη.

Ο αγώνας σίγουρα δεν ήταν τόσο εύκολος για τους Έλληνες όπως υποδηλώνει το τελικό σκορ, καθώς ένα μπλακ άουτ στη δεύτερη περίοδο τους οδήγησε να χάσουν το προβάδισμά τους από νωρίς και να χάνουν με επτά στο ημίχρονο (46-39) λόγω της οριακής αντιαθλητικής άμυνας του Ουκρανοί.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα βγήκε με ακαταμάχητο πάθος και αποτελεσματικότητα, να σκοράρει 60 πόντους σε 20 λεπτά και να καταγράψει την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες σε αυτόν τον πρώτο γύρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ.

Η Ουκρανία, η οποία ήταν επίσης αήττητη μέχρι αυτό το παιχνίδι, δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην πρόκληση και μειώθηκε στο δεύτερο βιολί στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε εξαιρετική εμφάνιση, έστω και για τα δικά του δεδομένα, με 41 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης είχε 13 πόντους και επτά ασίστ για την Ελλάδα, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.

Ο τελευταίος αγώνας των ομίλων της Πέμπτης με την Εσθονία δεν θα έχει καμία επίπτωση στην κατάσταση της Ελλάδας, καθώς οι Έλληνες προετοιμάζονται ήδη για το ταξίδι τους στο Βερολίνο για τα νοκ άουτ της διοργάνωσης.