Ο Ολυμπιακός συνετρίβη εκτός Ευρώπης καθώς δέχθηκε την ισοφάριση αργά για την ισοφάριση 1-1 στη Φράιμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ και δεν μπορεί να περάσει ούτε στον επόμενο γύρο του Conference League, καταδικασμένος στην τελευταία θέση της δεξαμενής του.

Το αποτέλεσμα δεν αδικεί την έξυπνη εμφάνιση της πρωταθλήτριας Ελλάδας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο τα κουρασμένα πόδια των παικτών της τους πρόδωσαν για άλλη μια φορά στον χρόνο τραυματισμών.

Οι Reds επέλεξαν να χτυπήσουν στην κόντρα στο πρώτο ημίχρονο: Σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις η ελληνική ομάδα απείλησε τη Φράιμπουργκ και κατάφερε να σκοράρει σε μία από αυτές, καθώς ο Youssef El-Arabi έκανε στο έπακρο την κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα για να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό μετά από 17 λεπτά.

Έξι λεπτά μετά, ο Γιώργος Μασούρας έχασε μια υπέροχη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα των Πειραιωτών.

Λίγο πολύ στο υπόλοιπο παιχνίδι ο Ολυμπιακός απορρόφησε την πίεση των Γερμανών, οι οποίοι εμφανίστηκαν απογοητευμένοι κατά καιρούς και δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Έλληνα κίπερ, Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Ωστόσο, ένα κόρνερ από τα δεξιά στο 93ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Μάρτιν Κούμπλερ να ισοφαρίσει με κεφαλιά που γυρίζει από τα δεξιά. Αυτό ήταν άλλο ένα γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη αυτή τη σεζόν.

Ο Ουσσεϊνού Μπα πήρε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον τραυματισμό και άφησε τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες στο τέλος.

Ταυτόχρονα, η νίκη της Ναντ επί της Καραμπάγκ στη Γαλλία σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να αποφύγει να τερματίσει τελευταίος στον όμιλό του ακόμα κι αν κερδίσει τη Ναντ στον Πειραιά στο τελευταίο παιχνίδι της ευρωπαϊκής του σεζόν. Έχει μόλις δύο βαθμούς από πέντε παιχνίδια.