Παναθηναϊκός και ΑΕΚ ακύρωσαν ο ένας τον άλλον την Κυριακή το κρίσιμο παιχνίδι τους στα πλέι οφ της Super League, τερματίζοντας χωρίς γκολ και η κούρσα του τίτλου έμεινε ορθάνοιχτη με ένα ελαφρύ πλεονέκτημα για τους πράσινους.

Η ΑΕΚ χρειαζόταν τη νίκη περισσότερο από τον οικοδεσπότη της και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες απέναντι στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος φέτος – που έχει δεχθεί μόνο μία φορά σε επτά παιχνίδια πλέι οφ μέχρι σήμερα.

Η ΑΕΚ χτύπησε δύο φορές στα ξυλόγλυπτα στο πρώτο ημίχρονο με τον Στίβεν Ζούμπερ, αλλά δεν κατάφερε να βρει το στόχο, μη μπορώντας να νικήσει τον τερματοφύλακα Αλμπέρτο ​​Μπρινιόλι.

Οι δύο ομάδες της Αθήνας παραμένουν ισόβαθμες στην κορυφή, αλλά ο Παναθηναϊκός έχει το προβάδισμα χάρη στο ότι ολοκλήρωσε πρώτος την κανονική περίοδο. Το αποτέλεσμά τους σημαίνει επίσης ότι και οι δύο έχουν εξασφαλίσει μια θέση στα προκριματικά του Champions League της επόμενης σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το σερί ήττας του με 5-0 επί του Βόλου στον Πειραιά. Σκόρερ της ήταν οι Andreas Ndoj, Pajtim Kasami, Pep Biel, Cedric Bakambu και Youssef El-Arabi.

Ο ΠΑΟΚ ήρθε από πίσω για να κερδίσει τον αντίπαλο Άρη με 3-2 εντός έδρας στον πιο διασκεδαστικό αγώνα της ημέρας.

Ο Άρης προηγήθηκε με τον Aboubakar Kamara, ο ΠΑΟΚ γύρισε τα πράγματα με τον Taison και πέναλτι του Stefan Schwab, ο Άρης ισοφάρισε μέσω του Vladimir Darida πριν ο Andrija Zivkovic δώσει στον ΠΑΟΚ και τους τρεις βαθμούς.

Ο πίνακας των πλέι οφ έχει πλέον ως εξής: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έχουν 76 βαθμούς, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 66, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 63, ο Άρης έχει 47 και ο Βόλος στους 40.

Στα πλέι άουτ του Σαββάτου, ο Λεβαδειακός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει και τους τρεις βαθμούς στον Παναιτωλικό, καθώς ο γηπεδούχος ισοφάρισε σε 2-2 το λιγότερο από 13 λεπτά πριν από την καθυστέρηση. Εκτός κινδύνου πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα με το 1-0 στον Ιωνικό, η Λαμία άρπαξε πολύτιμο βαθμό στην ισοπαλία χωρίς τέρματα με τον Αστέρα στην Τρίπολη και ο ΟΦΗ νίκησε τον Ατρόμητο με 3-2 στο Περιστέρι.

Με δύο παιχνίδια να απομένουν για τα πλέι άουτ, ο ΟΦΗ έχει 37 βαθμούς, ο Ατρόμητος 34, ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Αστέρας και ο Παναιτωλικός 30, η Λαμία 27, ο Ιωνικός 25 και ο Λεβαδειακός 24.